Programação de Disciplinas

Period of Courses: January, 06th to February, 28th 

 

Registrations: December, 16th, 2019 to January, 24th, 2020

Cancellation: December, 16th, 2019 to February, 03rd, 2020

Next Schedule – March to June, 2020

Previous Schedules

Professional Master’s Program in Mathematical Methods in Finance – click here


Scientific Research

Disciplina

Professor

Horário

Local

2D Computer Graphics (**)

Diego Nehab Mon Wed
3:00 – 5:00 p.m
Fri
3:00 – 5:00 p.m

Room 347

Room 236

Análise na Reta

Augusto Teixeira Tue, Thu and Fri
1:00 – 3:00 p.m
Aud. Ricardo Mañé

Introduction to Complex Dynamics

Luna Lomonaco

Thu
3:00 – 5:00 p.m
Mon and Wed
5:00 – 7:00 p.m
Beginning 13/01
Room 349

Introduction to Mathematical Economics

Luciano Irineu de Castro

Wed, Thu and Fri
10:00 – 12:00 a.m
Room 224


Master

Disciplina

Professor

Horário

Local

Combinatorics I

Robert Morris

Mon, Wed and Thu
10:00 – 12:00 a.m
Room 228

Fundamental Group And Covering Spaces

Paulo Sad

Mon and Wed
5:00 – 7:00 p.m
Fri
10:00 – 12:00 a.m
Room 228

Introduction to the Theory of Numbers

Carlos Gustavo Moreira

Mon, Tue and Thu
3:00 – 5:00 p.m
Room 228

Introduction to Lie Algebras

Reimundo Heluani

Mon, Wed and Thu
1:00 – 3:00 p.m
Room 224

Markov Chains

Hubert Lacoin

Tue, Wed and Thu
1:00 – 3:00 p.m
Beginning 14/01
Room 228


PhD

Disciplina

Professor

Horário

Local

Algebraic Curves

Eduardo Esteves

Mon, Wed and Fri
3:00 – 5:00 p.m
Room 349

Boundary Value Problems for Stochastic Conservation Laws

Hermano Frid
Damiel Marroquin

Mon, Wed and Fri
1:00 – 3:00 p.m
Room 232

Complex Manifolds in Dimension 1

Mikhail Verbitsky

Mon, Wed and Fri
5:00 – 7:00 p.m
Room 232

Differential Topology

Alcides Lins Neto

Mon, Wed and Thu
1:00 – 3:00 p.m
Beginning 08/01

Room 236

Economic Dynamics

Luciano Irineu de Castro

Mon

Tue and Thu
5:00 – 7:00 p.m

Room 236

Room 349

Functional Analysis

Claudio Landim

Mon, Wed and Thu
5:00 – 7:00 p.m

Room 224

Introduction to Dispersive Equations

Felipe Linares

Tue, Wed and Fri
10:00 – 12:00 a.m
Room 349

Mathematical Economics Topics

Aloisio Araujo

Wed and Fri
5:00 – 7:00 p.m
Room 347

Poisson Geometry Topics

Henrique Bursztyn

   

Probabilidade em Dimensão Alta e Aplicações Estatísticas

Roberto Imbuzeiro Oliveira

Tue, Wed and Thu
10:00 – 12:00 a.m
Room 236

Thermal and Statistical Aspects of Fluid Dynamics

Alexei Mailybaev /
Simon Thalabard

Tue, Wed and Fri
3:00 – 5:00 p.m
Room 224

Topics in Algebraic Geometry: Aspects of the Cremona Group of the Complex Plane

Carolina Araujo

Tue and Thu
10:00 – 12:00 a.m
Fri
1:00 – 3:00 p.m

Room 232

Room 228


Seminars
To confirm the days of each seminar’s lectures, access 
https://institucional.impa.br/seminarios/lista.action#hoje

Disciplina

Professor

Horário

Local

Álgebra

Eduardo Esteves Wed
3:30 – 5:00 p.m
Room 228

Combinatorics and Probability

Hubert Lacoin /
Robert Morris
Wed
3:30 – 5:00 p.m
Room 345

Computer Graphics

Luiz Henrique de Figueiredo Wed
1:30 – 3:00 p.m
Aud. 3

Differential Geometry

Luis A. Florit Tue and Thu
3:30 – 5:00 p.m
Room 236

Dynamical Systems and Ergodic Theory

Marcelo Viana Mon and Wed
3:30 – 5:00 p.m
Room 236

Geometria Sinplética

Henrique Bursztyn /
Vinicius Ramos
Tue
5:00 – 6:00 p.m
Room 232

Mapplied and Computational Mathematics

Dan Marchesin /
Alexei Mailybaev
Tue
10:30 – 12:00 a.m
Room 228

Partial Differential Equations

Felipe Linares Tue and Thu
3:30 – 5:00 p.m
Room 232


Minicourses 
(Registration will be held at the Teaching Division – Room 211)

Título

Professor

Horário

Local

An introduction to mean-field games, related models and associated numerical methods Roberto Machado Velho
(IMPA)
27 a 31/01
3:00 – 5:00 p.m
Room 333
Bridgeland Stability With a View Towards Classical Algebraic Geometry Ben Schimidt
(Leibniz Univ. Hannover)
10, 11, 12 e 13/02
11:30 – 13:00 a.m
Room 345
Entropy and Counting Wojciech Samotij
(Tel Aviv Univ.)
14, 18 e 21/02
10:00 – 12:00 a.m
Room 345
Erdős Covering Systems Paul Balister (Memphis) /
Bela Bollobás (Univ. of Cambridge)

10, 17/01

14 e 21/01
10:00 – 12:00 a.m

Sala 236

Sala 224

Hyperbolic Polynomials, Determinantal Representations and Algebraic Complexity Rafael Oliveira
(Univ. of Waterloo)
10, 12, 14, 17 e 19/02
10:00 – 12:00 a.m
Room 347
Introdução à Programação de Áudio e Jogos Vitor Guerra Rolla (IMPA) /
Ezequiel Soto (IMPA)
José Eduardo (IMPA) /
Pedro Arthur (IMPA) /
 Santiago Guisasola (IMPA)
20, 22, 24, 27, 29, 31/01 e 03, 05, 07, 10, 12 , 14/02
Mon e Fri–1:00 – 3:00p.m
Wed–10:30 – 12:00 a.m
Laboratory 130
Introduction to Toric Varieties and Cox Rings Alex Massarenti
(Universidade de Ferrara, Itália)

4 a 7/02
10:00 – 12:00 a.m

10 a 13/02
10:00 – 12:00 a.m

UFF

 

Room 333

Linear Algebra in Combinatorics Julian Sahasrabuhde
(University of Cambridge, Inglaterra)
31/01, 04 e 07/02
10:00 – 12:00 a.m
Room 333
Uncertainty Principles in Analysis and PDE João P.G. Ramos
(Universität Bonn, Germany)
10, 12, 13, 17, 19 e 20/02
1:00 – 3:00 p.m
Room 333
Vertex Algebras Jethro Van Ekeren
(UFF)
10 a 13/02
3:00 – 5:00 p.m
Room 333

(#) This course is master’s and doctorate.
(**) This subject is Scientific Initiation and Master.