Programação de Disciplinas - Agosto a Novembro de 2022
Return of In-class Courses
Period of Courses: August 15th to December 2nd, 2022
Registrations: July 31st – August 30th
Cancellation: July 31st – September 14th
Next Schedule – January to February, 2023
⇒ Previous Schedules
Minicurso – Superfícies de Curvatura Constante em R^3 #
Professor: José Maria Espinar Garcia
Dias: 3ª, 4ª, 5ª e 6ª (16/08 a 02/09) Horário: 13:30 às 15:30 Sala: 345
Professional Master’s Program in Mathematical Methods in Finance ⇒ click here
Master
Course |
Professor | Schedule | Location |
Algebra II | Carolina Araujo | Mon, Wed and Fri 10:30 a.m – 12:00 p.m |
Room 232 / YouTube |
Algorithms |
Roberto Imbuzeiro OliveiraLuiz Henrique de Figueiredo |
Tue and Thu 10:30 – 12:00 a.m Starts in Aug, 22nd |
Room 236 |
Alcides Lins Neto | Tue and Thu 1:30 – 3:00 p.m |
Room 236 | |
Campo Elias |
Thu 3:00 – 6:00 p.m |
Room 349 | |
Partial Differential Equations | Felipe Linares | Tue and Thu 10:30 – 12:00 a.m |
Room 224 |
Measure and Integration | Hubert Lacoin | Tue 9:30 – 10:00 a.m Fri 1:30 – 3:00 p.m |
Auditorium 1 |
Image Processing # | Luiz Velho | Tue and Thu 1:30 – 3:00 p.m |
Auditorium 3 / Zoom |
Research Seminar | Henrique Bursztyn | Mon and Wed 3:30 – 5:00 p.m Starts in Aug, 22nd |
Room 347 |
Information Theory and Inference # | Lucas Nissenbaum | Tue and Thu 3:30 – 5:00 p.m |
Room 347 / Classroom |
PhD
Course |
Professor | Schedule | Location |
Jethro Van Ekeren | Mon and Wed 10:30 – 12:00 a.m |
Auditorium 1 / YouTube | |
Combinatorics II | Robert Morris | Tue 3:30 – 5:00 p.m Thu 12:00 – 1:30 p.m |
Room 349 Room 228 |
Partial Differential Equations: Linear Theory | Hermano Frid Neto | Mon and Wed 1:30 – 3:00 p.m |
Room 228 |
Holomorphic Foliations | Jorge Vitório Pereira | Tue and Thu 10:30 – 12:00 a.m |
Room 232 / YouTube |
Algebraic Geometry I | Karl Otto Stöhr | Tue and Thu 10:30 – 12:00 a.m |
Room 228 |
Lucas Ambrozio | Mon and Fri 10:30 – 12:00 a.m |
Room 228 | |
Symplectic Geometry | Henrique Bursztyn | Mon and Wed 1:30 – 3:00 p.m Starts in Aug, 22nd |
Room 224 |
K3 Surfaces |
Mikhail Verbitskiy | Mon 3:30 – 5:00 p.m |
Room 236 |
Computational Methods of Optimization | Alfredo Iusem | Mon and Wed 3:30 – 5:00 p.m Starts in Aug, 29th |
Room 345 |
Numerical Methods for PDE’s | André Nachbin | Mon and Thu 9:00 – 10:30 a.m |
Auditorium 1 / YouTube |
Probability II | Milton Jara | Mon, Wed and Fri 9:00 – 10:30 a.m |
Room 236 |
Submanifolds and Isometric Immersions |
Tue and Thu 1:30 – 3:00 p.m |
Auditorium 1 / YouTube | |
Paulo Sad | Tue and Thu 2:00 – 3:30 p.m |
Room 232 | |
Hossein Movasati | Mon and Fri 9:00 – 10:30 a.m |
Room 232 / YouTube | |
Differentiable Ergodic Theory | Khadim War | Mon and Wed 3:30 – 5:00 p.m Starts in Aug, 17th |
Room 232 / YouTube |
Topics of Mathematical Economics |
Aloísio Araújo | Mon, Wed and Fri 5:00 – 6:30 p.m |
Room 228 |
Topics in Algebraic Geometry: Poincaré Duality |
Tue and Fri 3:30 – 5:00 p.m |
Room 333 |
Seminars
Scheduled Seminars ⇒ access here
Course |
Professor | Schedule | Location |
Algebra (Brazilian Algebraic Geometry Seminar) | Reimundo Heluani / Jethro Van Ekeren |
Wed 3:30 – 5:00 p.m |
Auditorium 1 |
Combinatorics | Robert Morris | Wed 1:30 – 3:00 p.m Fri 3:30 – 5:00 p.m |
Room 232 Room 236 |
Computer Graphics | Luiz Velho / Luiz Henrique de Figueiredo |
Wed 1:30 – 3:00 p.m |
Auditorium 3 |
Partial Differential Equations | Felipe Linares | Tue and Thu 3:30 – 5:00 p.m |
Room 232 |
Holomorphic Foliations | Jorge Vitório Pereira | Thu 3:30 – 5:00 p.m |
Room 224 |
Differential Geometry |
Mikhail Verbitskiy | Tue and Thu 3:30 – 5:00 p.m |
Room 236 |
Symplectic Geometry | Henrique Bursztyn | Tue 5:00 – 6:30 p.m |
Room 228 |
Geometry, Arithmetic and Differential Equations of Periods (GADEPs) | Hossein Movasati | Fri 10:30 – 12:00 a.m |
Room 224 |
Machine Learning | Roberto Imbuzeiro Oliveira / Paulo Orenstein | Fri 3:00 – 5:00 p.m |
Room 232 |
Applied and Computational Mathematics | Dan Marchesin / Alexei Mailybaev / Yulia Petrova |
Thu 1:30 – 3:00 p.m |
Room 224 |
Optimization | Tue 3:30 – 5:00 p.m |
Room 224 | |
Probability | Wed 1:30 – 3:00 p.m |
Room 236 | |
Dynamical Systems and Ergodic Theory | Khadim War / Luna Lomonaco |
Tue and Thu 3:30 – 5:00 p.m |
Room 228 |
Representation Theory |
Reimundo Heluani / Jethro Van Ekeren |
Fri 3:30 – 5:00 p.m |
Room 228 |
(#)Level: both Master’s and PhD.
(##)Before Aug, 29th, watch classes 1 – 4 ⇒ here